Toyota Traigo 80-8FBMKT30
Print
INFO
Type of Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Toyota Traigo 80-8FBMKT30
Year of Production
2019
Country
Germany
General grade
Mascus ID
2B6061AF
ITEM DETAILS
Internal stock no.
Number of wheels
4
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
125 mm
Drive height
4,045 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Fork length
1,000 mm
Power Output
20 kW (27.2 hp)
Engine manufacturer
Toyota
Battery voltage
80 V
Battery capacity
560 Ah
Transport weight
5,199 kg
Transport dimensions (LxWxH)
23330 x 1070 x 2400 mm
Front tyre size
23 x 10-12
Rear tyre size
18 x 7-8
Extra information
Technische Daten
Baujahr 2019
Antrieb Elektro
Motor 20 kw
Tragfähigkeit 3,00 t
Lastschwerpunkt 500 mm
Gesamtmaße (L x B x H) 3,33 m x 1,20 m x 240 m
Gabelzinkenmaße (L x B x H) 1,00 m x 0,10 m x 0,045m
Wendradius 2,03 m
Gewicht 5199 kg kg
Reifengröße vorne 23x10-12
Reifengröße hinten 18x7-8
Hubhöhe 5,50 m
Freihub 125 mm
Fahrgeschwindigkeit 20 km/h
max. Steigfähigkeit mit/ohne Last 21% / 29%