Toyota 8FBMKT25
POA
Print
INFO
Type of Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Toyota 8FBMKT25
Year of Production
2018
Hours of operation
2,100 h
Location
Norrköping
Country
Sweden
Mascus ID
8E488A4A
ITEM DETAILS
Internal stock no.
14034
Number of wheels
4
Maximum lift capacity
2,500 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
1,700 mm
Drive height
2,500 mm
Lift mast
Triplex
Fork carriage
Positioner and spread
Fork length
1,200 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Cushion
Battery voltage
80 V
Battery capacity
620 Ah
Charger voltage
80 V