Linde E45HL-01/600
Print
INFO
Type of Product Group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E45HL-01/600
Year of Production
2019
Hours of operation
4,767 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
6FCBC348
ITEM DETAILS
Internal stock no.
10228
Maximum lift capacity
4,500 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,670 mm
Free lift
1,500 mm
Drive height
2,400 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 2400 mm
Front tyres remaining
40 - 60%
Rear tyres remaining
40 - 60%