Linde H50D-02/600-394 EVO
Print
INFO
Type of Product Group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H50D-02/600-394 EVO
Year of Production
2022
Hours of operation
2,870 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
6FE3EDCF
ITEM DETAILS
Internal stock no.
12982
Maximum lift capacity
5,000 kg
Maximum lift height
4,610 mm
Free lift
1,550 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
600 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
2,540 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hydrostat - Handschaltung
Engine
Diesel - 4 Zylinder Doosan
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
7,351 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3200 x 1450 x 2540 mm