Kovo diesel solda WELDING GENERATOR EW400DST
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Type of Product Group
Other Generators
Brand / model
Year of Production
2019
Hours of operation
5,000 h
Condition
Rental possibility
Country
China
General grade
1
Mascus ID
B0424708
PRICE
Currency selection
Price
Does not include reclaimable VAT
ITEM DETAILS
Amount of previous owners
2
Engine
YANMAR
Power Output
20 kW (27.2 hp)
Output
20 kVA
Fuel consumption
8
Generator
stamford
Engine manufacturer
YANMAR
Frequency
50 Hz
Voltage
415 V
Emission level
Stage IIIB / Tier IV interim
Tank volume
50 l
Gross Weight
500 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1200 m
Condition info/guarantee
3
Delivery terms
CFR, CIF, EXW
Equipment
Tank, Control Panel
Certificates
CE
Attachments
KUBOTA ENGINE
Extra information
KOVO WELDING GENERATOR EW400DST 15-19KVA GENERATOR, MEANWHILE EW400DST CAN HAVE 200A*2 OR 400A WELDER OUTPUT EASY FOR CONTRACTOR KOVO EW SERIES WELDERS ARE DIRECT COUPLING WITH DC WELDING GENERATOR HEAD