Cummins 6CT8.3-GM115
Year of Production
2018
Condition
New/unused
Location
Jining, Shandong, China
Country
China
General grade
1
Mascus ID
AE427AE2
ITEM DETAILS
Internal stock no.
6CT8.3-GM115
Last Inspection Time
yes
Power Output
115 kW (156 hp)
Part ID
6CT8.3-GM115
Service log books
Yes
Manufacturing / Serial number
6CT8.3-GM115
Transport weight
800 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Emission level
Stage II / Tier II
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Extra information
Cummins 6CT8.3-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6CT8.3-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6CT8.3-GM115 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 8.3 L Bore*Stroke(mm) 114 * 135 CPL Number 2216 Net Weight (with flywleel & alternator) 702 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1360mm*780mm*988mm Technical Specification of Cummins 6CT8.3-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged Fuel System BYC PB Pump/GAC Electronic Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 12.3 L Performance Data of Cummins 6CT8.3-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 115 kW/155HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 127kW/170HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 209g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 212g/Kw.h Idel Speed 750±100 rpm