Perkins 4012-46TAG3A - 1.880 kVA Generator - DPX-19824
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Type of Product Group
Diesel Generators
Brand / model
Year of Production
2025
Condition
New/unused
Location
Dordrecht, Zuid-Holland
Country
Netherlands
Mascus ID
D4CC7D7E
PRICE
Currency selection
Price
ITEM DETAILS
Manufacturing / Serial number
Internal stock no.
DPX-19824
Engine
Perkins 4012-46TAG3A
Power Output
1,500 kW (2,039 hp)
Output
1,880 kVA
Fuel consumption
213 Liter / Hour at 75% Load
Generator
Leroy Somer LSA52.3
Engine manufacturer
Perkins
Frequency
50 Hz
Voltage
400 V
Tank volume
2,000 l
Gross Weight
20,560 kg
Transport dimensions (LxWxH)
12192 x 2438 x 2896 mm